• +90 553 031 66 84
  • info@desard.com.tr
  • Mon - Fri: 9:00 - 18:30

THE TRAGIC EVENTS OF SEPTEMBER- AMANDA PALMER

Bazı albümler vardır ki keşfettiğinizde kendinizi bir süre özel hissedersiniz ki aslen tüm şarkılarıyla sevebilmek de zordur bir albümü. Acaba içinde çok sevdiğiniz bir şarkı olduğu için mi sevmişsinizdir, yoksa tüm şarkılar, şarkıların arasındaki uyumlar, şarkıların sıralanışındaki incelikler hepsi birleşip mi etkilemiştir sizi? Evet, bazı albümler içinde çok başarılı birkaç şarkı barındırdıkları için çok sağlamdır, ama her bir şarkısına ısınmaz içimiz. Kimileri ise tüm şarkıları ile bir bütün olarak ele alındıklarında gösterir değerini ve ben de bu tarz bir albümle tanıştırmak istiyorum sizi. The tragic events of september, baştan sona dinlenmesi gereken, her bir şarkısı hikayenin bir bölümünü oluşturan masalsı bir albüm. Kesinlikle özel bir tarza sahip, dinlerken 1800lü yıllarda bir kukla gösterisi izliyormuşsunuz hissi veren enterasan bir albüm.

Dresden Dolls grubu ile tanınan Amanda Palmer (kendisi ilginç bir kişiliktir, bakmalısınız ki: https://www.youtube.com/watch?v=JNWGxrqjRKw) ve sokak sanatçısı Jason Webley’nin ortak projesi olan bu konsept albümde birbirlerine yapışık olarak yaşamakta olan Evelyn ve Evelyn adındaki siyam ikizlerinin hayat hikayelerinden parçalar anlatılır.  

Albüm Evelyn Evelyn isimli giriş parçasıyla açılır ve birbirleri ile konuşmakta olan yapışık ikizleri dinleriz. Yarın ne yiyecekleri gibi günlük telaşlarının yanında geleceğe dair hayallerinden de bahsederler. Büyünce astronot mu yoksa film yıldızı mı olsak ya da geçen tanıştığımız şu adamla evlensek mi acaba diye düşünürler. İçinde bulundukları durumu normalleştirmiş gibi gözükseler de şarkının sonuna doğru birbirlerine sitem etmeye başladıklarını görürüz, kendi özel alanlarını istediklerini, bu asla mümkün olmasa bile yalnız kalmak istediklerini dile getirirler…

Albümün devamında kardeşlerin yaşadığı travmalardan bahsedilir. Anne babaları olmayan yetim kardeşler, ucubelerin toplatılıp gösteri yaptırtıldığı bir sirke verilmişlerdir. İçinde bulundukları tuhaf durum karşısındaki olumlu bakış açıları dikkat çeker yine. Birbirlerine “shh hareket etme Evelyn fotoğrafımızı çekiyorlar, sanırım bizi sevdiler” derler. Albümü ilginç kılan bir nokta daha vardır. Hikaye oldukça eski dönemlerde geçen bir renge sahip olsa da günümüz yaşantısından dahil edilen küçük ayrıntılar ile bu renk dalgalandırılmıştır. Örneğin hikayenin sirki anlattığı kısımlarda 1800’ler İngiltere’si tadında görseller ile oluşturduğumuz hayalimizdeki sahne, “Yerlerinizi alın, sirkimizde Visa ve MasterCard, banka veya nakit para geçerlidir” dizesinin gelmesi ile çelişik ve eğlenceli bir yapıya bürünür.

Kulaklarınız ile tiyatro izlemenize imkan veren bu albümü,  umarım siz de seversiniz:)

(Konserlerinde tek bir kıyafet içerisine girip siyam ikizi kılığında şarkı söyleyen Amanda Palmer ve Jason Webley’e denk gelirseniz eğer gözlerinizle de izleyebilirsiniz;)

  • +90 553 031 66 84
  • info@desard.com.tr
  • Beştepe Mah. Söğütözü Cad. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi No:43 Garaj Binası Yenimahalle / ANKARA

products

© All rights reserved